تفاوت درب ضد سرقت و حفاظ آکاردئونی

در ضد سرقت یک نوع درب برای منزل، محل کار و… است که امنیت بالایی داشته و به دلیل ساختاری که دارد در مقابل ضربه و ورود غیرمجاز مقاوم است. امروزه این درب ها با درب‌ های قدیمی جایگزین شده و تقریباً حفاظ آکاردئونی منسوخ شده است. در این مقاله به تفاوت درب ضد سرقت و حفاظ آکاردئونی می پردازیم.

حفاظ آکاردئونی چیست؟

حفاظ آکاردئونی یک نوع درب یا نرده کشویی است که برای محافظت از درب ورودی ساختمان ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع درب ها تسمه‌ های فلزی داشته که با استفاده از پین های فلزی به یکدیگر متصل شده و در یک قاب فلزی قرار می ‌گیرند. این قاب به‌ صورت ریلی در محور عرض درب به حرکت در آمده و فضای کمی در راه پله اشغال می ‌کند و موجب مزاحمت نمی‌ شود.

تفاوت درب های ضد سرقت نسبت‌ به حفاظ های آکاردئونی

  • امنیت

این نوع درب ها با داشتن یک قفل قوی بیش از پیش مورد اعتماد قرار گرفته اند. درب ضد سرقت با توجه به ساختار خود، ورود سارقین به منزل، محل کار و … را غیر ممکن می کند. اصلی ترین قسمت درب های ضد سرقت قفل آنها است پس لازم است در انتخاب و نصب قفل دقت بالایی داشته باشید.

  • ظاهر

درب ضدسرقت با داشتن تمام امکانات و ویژگی ‌های مخصوص به خود بسیار متنوع تر و زیباتر از درب های آکاردئونی است. از این نوع درب در مکان ‌های مختلف می‌ توان استفاده کرد.

  • قفل دیجیتال

جدیدا در درب‌ های ضد سرقت یک نوع قفل دیجیتال وجود دارد که با استفاده از آن راه هوشمند شدن منازل و محیط پیرامون را هموار می ‌کند. قفل هوشمند به‌ عنوان محصولی نام ‌برده می ‌شود که روی انواع درهای ضد سرقت نصب می شود. این قفل با ظاهر بی نظیر و ایمن جهت حفاظت از خانه و اعضای خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع قفل برای انواع درب‌ ها می ‌تواند نصب شود و با سیستم‌ های متنوعی که دارد آرامش و امنیت را به محیط پیرامون شما می آورد.

  • مقاومت بالا

درضد سرقت دارای یک ساختار فلزی آماده است که یک ورق و اسکلت فلزی درون آن‌ وجود دارد. این ساختار موجب بالا رفتن مقاومت درب شده و از هرگونه ضربه و فشار سخت جلوگیری می ‌کند. این درب ها بهترین مقاومت را در انواع فشارها دارند. اغلب آن ها از لایه‌ های فلزی و چوب ساخته شده اند. همچنین در برابر حریق با داشتن پوششی از استیل گالوانیزه مقاوم هستند. پس می ‌توان گفت در کنار ضد سرقت بودن، ضد حریق هم هستند.

  • سیستم قفل خودکار

درب های ضد سرقت می ‌توانند یک سیستم قفل خودکار داشته باشند. سیستم قفل خودکار به شما کمک می کند درب به‌ طور خودکار قفل شود. این ویژگی یک مزیت بسیار خوب این نوع درب بشمار می ‌رود و برای افرادی مفید است که هنگام خروج از منزل یا محل کار فراموش می ‌کنند که درب را قفل کنند.

همچنین این درب ها کیفیت و عمر طولانی‌ تری نسبت ‌به درب های آکاردئونی دارند، عایق صدا، گرما و سرما نیز هستند.

معایب حفاظ های آکاردئونی نسبت‌ به درب های ضد سرقت

حفاظ آکاردئونی با توجه به قفلی که در آن استفاده می‌ شود می‌ تواند بسیار مقاوم باشد. یکی از بزرگ‌ترین نقاط ضعف این نوع درب ها این است که لولا هایشان در دسترس هستند. سارقان به ‌راحتی به این لولاها فشار می‌ آورند و می‌ توانند درب آکاردئونی را خمیده و سپس باز کنند. اگر دقت کرده داشته باشید همواره گوشه‌ های درب های آکاردئونی اندازه دقیقی نداشته و فاصله‌ ای بین چهارچوب های درب وجود دارد. پس با این عیب سارقان به‌ راحتی می‌ توانند درب را باز کنند. در برخی موارد شکاف و حفره روی خود درب ایجاد می ‌شود و مقاومت آن بسیار کم می شود و به‌ راحتی قابل نفوذ است. مزیت دیگر درب سرقت نسبت‌ به حفاظ های آکاردئونی این است که در آنها خطاهای نصبی وجود ندارد.

حفاظ آکاردئونی یا درب ضد سرقت کدام را بخریم؟

درب ضد سرقت از چند جای مختلف قفل می ‌شود و بعضی از آنها دوربین دارند. حتی وقتی فرد در منزل حضور نداشته باشد در صورت به وجود آمدن مشکل سیستم‌ های اطلاع‌ رسانی می‌ توانند به‌ صورت خودکار به فرد اطلاع دهند اما درب‌ های آکاردئونی این ویژگی را ندارند. همچنین ممکن است این نوع درب ها با یک برش سطحی شکسته شده و قفل رو کار داشته باشند و به‌ راحتی سارقین بتوانند آنها را باز کنند. درنتیجه برخی افراد بر این باورند که امنیت درب‌ های ضد سرقت بسیار بیشتر از امنیت حفاظ آکاردئونی است. این نکته قابل ذکر است که با نصب درب ضد سرقت و حفاظ‌های آکاردئونی به‌ صورت هم‌زمان مقاومت مکان خود را در برابر سارقان بسیار افزایش خواهید داد.