درب اتوماتیک برج ساختمانی

 سیستم درب‌ اتوماتیک آمیزه‌ای از خلاقیت و تکنولوژی هستند تا آسایش و رفاه بیشتری برای انسان مدرن فراهم کنند. این نوع درب‌ها با اهداف مختلفی مانند افزایش امنیت ساختمان، امکان کنترل انرژی گرمایی و سرمایی، زیبایی بیشتر و کنترل تردد و ترافیک اتومبیل‌ها ساخته می‌شوند.

 هر روز تکنولوژی این درب‌ها نسبت به گذشته بهتر و بیشتر می‌شود. به طوری که می‌توان متناسب با نمای ساختمان و معماری آن از درب‌های مختلف اتوماتیک با طرح‌های متفاوت استفاده کرد. در حال حاضر انواع مختلفی از درب‌های اتوماتیک در بازار وجود دارند. در این مقاله از درب ماندگار قصد داریم ویژگی‌های درب اتوماتیک برج ساختمانی را بررسی کنیم.

 کاربرد درب اتوماتیک برج ساختمانی

 در حال حاضر شهرها در کار گسترش و رشد هستند. ساخت و توسعه برج‌های مسکونی و شهرک‌ها در حال افزایش است. با توجه به این حجم از ساخت و ساز می‌توان به این نتیجه رسید که تردد در هر کدام از این برج‌ها پرشمار و پرترافیک است.

 مسلما برای نصب درب‌های پارکینگ در این برج‌های مسکونی و تجاری نمی‌توان از درهای سنتی و قدیمی استفاده کرد. برای پاسخگویی به این حجم از ترافیک و تردد، نیاز به درب اتوماتیک برج ساختمانی است. تکنولوژی این درب‌ها به شکلی طراحی شده است که حجم بالای تردد اتومبیل‌ها را به خوبی کنترل می‌کند و صدمه‌ای به درب نیز وارد نمی‌شود.

 سیستم الکتروهیدرولیکی تعبیه شده در این درب‌ها منبع تولید نیرو و انتقال قدرت به درب هستند. برای تردد بالای اتومبیل‌ها هم نیاز به دربی با استهلاک کم داریم. به همین دلیل با توجه به اینکه درب اتوماتیک برج ساختمانی استهلاک بسیار کم و اتلاف انرژی پایینی دارد، تکنولوژی مناسب برای برج‌های ساختمانی به حساب می‌آید.

درب اتوماتیک برج ساختمانی منحصر به درب پارکینگ نیست. این تکنولوژی گستردگی بالایی دارد و به راحتی می‌توان برای درب ورودی لابی‌ها در برج‌های مسکونی، تجاری، هتل‌ها، رستوران، بیمارستان و درمانگاه‌ها از درب اتوماتیک استفاده کرد.

علاوه بر آن درب اتوماتیک پارکینگی به صورت کرکره‌ای، کشویی و … در بازار موجود هستند که می‌توان به تناسب شرایط معماری بنا از درب‌های اتوماتیک مختلف استفاده کرد.

 درب اتوماتیک مناسب برج ساختمانی

 برای نصب درب اتوماتیک در برج‌های مسکونی می‌توان از مدل‌های فریم دار و یا فریم لس به کار برد. البته نوع فریم لس شکل و ساختار زیباتری دارد؛ به همین دلیل با استقبال بیشتری در میان مردم مواجه است. این درب‌ها در یک تقسیم‌بندی کلی شامل درب‌های کشویی، تک پانلی، دو پانلی متحرک هستند. تهیه هر کدام از این درب‌ها برای برج مسکونی و تجاری تنها به سلیقه شما، معماری و نمای ساختمان بستگی دارد.

 چه دربی برای برج ساختمانی انتخاب کنیم؟

 برای تهیه درب اتوماتیک برج ساختمانی، اولین و مهم‌ترین فاکتور میزان فضایی است که می‌توان درب را نصب کرد. در فضاهای محدود درب‌های ریلی مناسب استفاده نیستند. اما اگر فضاهای بزرگ به راحتی می‌توانید درب اتوماتیک کشویی نصب کنید. همچنین در مجموع هرچه فضای داخلی و خارجی بیشتری در اختیار باشد، امکان استفاده از درب‌های بزرگ‌تر و کشویی بیشتر می‌شود.

علاوه بر آن نوع معماری و نمای ساختمان نیز مهم است. مسلما یکی از قسمت‌هایی که در زیبایی ساختمان و برج تاثیرگذار است، درب ورودی آن است. پس نمی‌تواند به این قسمت از ساختمان بی توجه باشید.

 انواع درب اتوماتیک برج ساختمانی

 درب اتوماتیک اسلایدینگ

 درب اسلایدینگ یا کشویی دارای انواع مختلفی است. اما درب کشویی دو لنگه و چهار لنگه بیشترین کاربرد را دارد. درب چهار لنگه برای اماکنی بیشتر استفاده می‌شود که میزان تردد و مراجعه کننده در آن‌ها بسیار بیشتر است. به همین دلیل درب‌های اسلایدینگ را می‌توان برای ورودی برج‌های ساختمانی، آزمایشگاه، بیمارستان، بانک و رستوران‌ها استفاده کرد.

 اما در مقابل نحوه کارکرد درب‌های دولنگه کشویی به این صورت است که یک لنگه آن ثابت و لنگه دیگر متحرک است. به همین دلیل بیشتر مناسب مکان‌هایی است که فضای محدودی در اختیار دارند. در نتیجه برای برج‌های بزرگ ساختمانی کاربرد چندانی ندارد.

 درب اتوماتیک پارکینگی

این نوع درب که برای پارکینگ منازل و برج‌های مسکونی کاربرد زیادی دارد؛ مجهز به موتورهای مکانیکی است. علاوه بر آن برخی از درب‌ها هیدرولیکی هستند؛ به طوری که می‌توان با فشار یک دکمه درب را باز و بسته کرد.

 درب اتوماتیک اتوبوسی

 این مدل درب اتوماتیک برج ساختمانی به درب اتوماتیک شیشه‌ ای نیز معروف است. این درب‌ها کاربرد زیادی دارند؛ به طوری که در اکثر ساختمان‌های مسکونی، تجاری و فروشگاهی به عنوان درب ورودی ساختمان استفاده می‌شوند. البته این درب‌ها به دلیل نمای زیبایی که ایجاد می‌کنند، قیمت بالاتری نسبت به سایر درب‌ها دارند.

درب اتوماتیک چه کاربردهایی دارد؟

 یکی از مولفه‌های بسیار مهم در ساختمان‌های مسکونی، حفظ امنیت ساکنین ساختمان است. استفاده از درب‌های اتوماتیک برای پارکینگ این امکان را فراهم می‌کند که فقط صاحبان واحدهای مسکونی آن مجتمع مسکونی بتوانند تردد کنند. از سوی دیگر برج‌های مسکونی دارای واحدهای ساختمانی بسیار زیاد هستند و به تبع آن هر روز وسایل نقلیه بسیاری در آنجا تردد می‌کند. این حجم از ترافیک و رفت و آمد وسایل نقلیه نیاز به دربی با قابلیت مکانیکی و هیدرولیکی بالا دارد. درب‌های اتوماتیک پارکینگی به خوبی می‌توانند این حجم از ترافیک و تردد را کنترل کنند.

۴ مزیت درب اتوماتیک برج ساختمانی

  1. صرفه جویی در مصرف انرژی و زمان
  2. جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و غبار به فضای داخلی
  3. باز و بسته شدن آسان و بدون فعالیت اضافه
  4. امکان رفت و آمدها آسان برای سالمندان، کودکان، افراد معلول و افراد کم توان

 معایب درب‌های اتوماتیک

 درب‌های اتوماتیک با توجه به مکانیزم خاصی که دارند، نصب آن‌ها نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد. به همین دلیل اگر درب دچار آسیب شود، حتما باید از متخصصان ماهر برای رفع اشکال آن کمک گرفت.

 برای تمیز کردن درب اتوماتیک برج ساختمانی باید این کار به صورت دوره‌ای و منظم انجام شود؛ زیرا وجود گرد و غبار در میان پیچ و مهره‌ها به مرور زمان استهلاک درب را افزایش می‌دهد. همین موضوع باعث می‌شود که سرویس دوره‌ای  نیاز باشد. برای این کار باید فنرها، پیچ ها و مهره‌ها توسط متخصصان ماهر به صورت دوره‌ای روغن‌کاری شود. علاوه بر این موارد، نگهداری و سرویس درب اتوماتیک نیز هزینه‌های بسیار زیادی دارد.

 یک قابلیت عالی

 یکی از مزایای قابل توجه درب اتوماتیک برج ساختمانی توجه بسیار زیاد به امنیت ساختمان و ساکنین است. تکنولوژی این در‌ب‌ها هر روز در حال توسعه و پیشرفت است. یکی از قابلیت‌های جالب درب‌های اتوماتیکی جدید این است که می‌توان جک درب پارکینگ را به سیستم کنترل تردد خودکار متصل کرد.

 به عبارت ساده‌تر با اتصال سیستم کنترل تردد خودروها به جک درب پارکینگی ساختمان، نیازی به استفاده از ریموت برای باز و بسته کردن درب نیست. روش کار سیستم کنترل تردد خودکار به این صورت است که بر روی هر کدام از خودروهای صاحبان برج مسکونی، برچسبی زده می‌شود. این برچسب، کدی تعریف شده برای کنترل پنل به حساب می‌آید.

 با نزدیک شدن هر کدام از خودروهای دارای برچسب تعریف شده به درب پارکینگ، درب به صورت کاملا اتوماتیک باز می‌شود. مرکز کنترل سیستم به خوبی خودروهای تعریف شده را می‌شناسد و نیازی به استفاده از ریموت کنترل ندارند. این  قابلیت امنیت ساختمان را نیز به میزان زیادی افزایش می‌دهد و هر خودروی به راحتی نمی‌تواند در آنجا تردد کند.

 مزایایی پلاک خوان خودرو در برج‌های ساختمانی

 برج‌های ساختمانی شامل برج‌های مسکونی، سازمانی و پارکینگی هستند. در هر کدام از این مکان‌ها استفاده از پلاک خوان برای درب اتوماتیک، کاربرد جالبی دارد. در برج‌های ساختمانی بزرگ عبور و مرور وسایل نقلیه به میزان زیادی صورت می‌گیرد. به همین دلیل کنترل و نظارت بر ترددها بیشتر نیاز است. برای این منظور، استفاده از پلاک خوان سازمانی راهکار مناسبی برای نظارت متمرکز بر این حجم از تردد ها است.

 عملکرد این سامانه به این صورت است که برای حراست و حفاظت بیشتر، میزان تردد، مجوز تردد و گزارش خروجی‌ها از ترددها کاملا چک و بررسی می‌شود. ترددها به سه دسته مجاز، مهمان و غیرمجاز تقسیم‌بندی می‌شوند.

 از جمله قابلیت‌های این سیستم این است که امکان کنترل گیت را به صورت تمام اتوماتیک فراهم می‌کند. با ورود خودرو، سنسور پلاک خوان درب اتوماتیک برج ساختمان فعال می‌شود و نرم افزار پلاک خوان هر کدام از پلاک خودروها را قرائت می‌کند. نتایج و اطلاعات به کاربر نمایش داده می‌شود و کاربر با توجه به مجاز، میهمان و یا غیرمجاز بودن پلاک خودرو، اجازه تردد را صادر می‌کند.

 در پارکینگ‌های بزرگ نیز نصب پلاک خوان برای درب اتوماتیک برج ساختمانی کاربرد بسیار زیادی دارد. با کمک این سامانه می‌توان پارکینگ‌های عمومی را کاملا هوشمند و اتوماسیون کرد. به طوری که ورود و خروج هر کدام از خودروها به کمک پلاک آن ثبت می‌شود و هزینه پارک خودرو طبق تعرفه محاسبه می‌شود. با کمک این فناوری به خوبی می‌توان پارکینگ‌های بزرگ را مدیریت کرد و کارها با سرعت و سهولت بیشتر پیش می‌رود.

 درب اتوماتیک برج ساختمانی تکنولوژی نوینی است که در حوزه ساختمان سازی کاربرد فراوان دارد. امروزه با توجه به تردد بسیار زیاد اتومبیل‌ها در پارکینگ ساختمان‌های بزرگ، نیاز به درب‌های اتوماتیک بیشتر از گذشته احساس می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *