رگلاژ درب ضد سرقت چگونه تنظیم می‌شود؟

آیا می‌دانید چرا رگلاژ درب‌های ضد سرقت به تعمیر نیاز پیدا می‌کنند؟ یکی از قسمت‌های اصلی و تأثیرگذار در رگلاژ درب‌های ضد سرقت، لولا است که مقاومت بسیاری زیادی دارد و در نگه داری لنگه در چهارچوب عملکرد بسیار خوبی دارد. خرابی قفل درب ضد سرقت، خرابی و ایجاد شکستگی در لولای درب، سخت باز و بسته شدن در از دست دادن حالت رگلاژ درب که منجر به تولید سر و صدا می‌شود.

عواملی مانند خوردگی و ضعف در لولاها، نشستن کردن آپارتمان و تحمل فشار بیش از حد و آسیب دیدگی روکش درب باعث می‌شوند که درب رگلاژ خود را از دست بدهد و از حالت طبیعی خود خارج شود. در ادامه مطلب شما را با نحوه رگلاژ درب‌های ضد سرقت آشنا خواهیم کرد. با درکو همراه باشید.
برای تعمیر درب‌های ضد سرقت باید چه اقداماتی انجام داد؟

  • اگر می‌خواهید که درب هوشمند ضد سرقت شما را به حالت اولیه خود بازگردد، بهتر است هر چه سریع‌تر به تعمیر و تنظیم رگلاژ آن بپردازید.
  • ممکن است قفل یا مغزی قفل دچار مشکل شده باشد.
  • باید بررسی کنید و ببینید که آیا روکش درب نیاز به تعمیر دارد؟ یا باید یراق آلات آن تعمیر و تعویض شوند.
  • اگر درب شما سر و صدای غیر طبیعی می‌دهد، باید آن را برطرف کنید.
  • چشمی و دستگیره درب دچار خرابی شده نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.

درب ضد سرقت چگونه تنظیم می‌شود؟

برای کارشناس و متخصص تعمیر درب‌های ضد سرقت فرقی نمی‌کند که چه دربی در چهارچوب خانه شما نصب شده است، ممکن است درب ضد سرقت هوشمند شما ترک یا ایرانی و یا حتی چینی باشد، به هر حال متخصص تعمیرکار درب‌های ضد سرقتی می‌تواند آن را تعمیر کند.

او به خوبی می‌داند که جای‌گیری و میزان فاصله لولاها باید چگونه باشد، اگر شخصی بدون آگاهی اقدام به تعمیر این گونه درب‌ها کند، قطعاً باعث می‌شود که سایر قسمت‌های آن دچار خرابی گردد و ممکن است خسارت مالی ایجاد کند. لولاها نقش بسیار مهمی در اتصال درب‌های ضد سرقت دارند، این قطعات باید توانند لنگه درب را در چهارچوب نگه دارند.

تعمیرکار باید برای رگلاژ درب‌های ضد سرقت، تمامی قسمت‌ها و اجزای تشکیل دهنده درب ضد سرقت را بررسی و ارزیابی کند. شاید با اضافه کردن یک لولای کمکی و یا واشرهای خاص ضد سرقت، رگلاژ برطرف شود. برای رگلاژ درب‌های ضد سرقت معیارها و نکات کلیدی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم در صورت خارج شدن درب ضد سرقت شما از رگلاژ سریعاً با یک متخصص تماس بگیرید تا درب را به حالت قبل برگرداند. در میان انواع درب‌های ضد سرقت، رگلاژ درب‌ ضد سرقت ایرانی بسیار آسان‌تر و راحت‌تر از سایر درب‌های خارجی هستند.
از جمله درب‌های ضد سرقتی که تعمیر و رگلاژ آن‌ها بسیار سخت و پیچیده است، می‌توان به درب‌های چینی اشاره کرد. برای تعمیر این نوع درب‌ها باید به طور همزمان برای انتقال و یا نصب لولاها جوشکاری هم انجام شود.

یکی از نکاتی که باید در زمان تعمیر و رگلاژ درب به آن توجه کنید، محل قرارگیری لولاها می‌باشد، در صورت پنهان بودن لولاها از هر دو طرف، تعمیر درب دشوارتر می‌شود و باید برای تعمیر آن به یک متخصص حرفه‌ای مراجعه نمایید.

چگونه از تعمیر و رگلاژ درب‌های ضد سرقت جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از خرابی و تعمیر درب‌های ضد سرقت بهتر است هر از چند گاهی، روی قسمت‌هایی مانند قفل و لولای درب، روغن کاری انجام دهید و هر چند رو یک بار با یک دستمال نرم و کمی مرطوب روکش درب را تمیز کنید.

رفع سر و صدای درب ضد سرقت

اگر می‌بینید که در زمان باز و بسته کردن درب سر و صداهای آزاردهنده‌ای ایجاد می‌شود، یعنی میان اجزا و قطعات سازنده درب مشکلی وجود دارد، در نتیجه باید به هر نوع صدایی دقت کنید، تا مشکلات جدی‌تر به وجود نیاید. اگر نسبت به خرابی‌های کوچک بی توجه باشید، باید در آینده هزینه‌های زیادی برای تعمیر درب بپردازید. در ادامه خواهیم گفت که چگونه صدای جیرجیر درب را برطرف می‌کنیم.
شما می‌توانید برای رفع صدا جیرجیر درب‌های ضد سرقت، بدون اینکه میخ لولا را خارج کنید، در آن روغن بریزید و یا اسپری روان کننده بزنید. این کار باعث طول عمر درب‌های ضد سرقت می‌شود.
اگر صدای جیرجیر باید روغن کاری بدون خارج کردن لولا برطرف نشد، باید میخ لولای را به طور کامل از درب خارج کنید و آن را توسط انبردست بچرخانید، توجه داشته باشید که چرخش باید در جهت عقربه‌های ساعت باشد. با چکش و میخ هم می‌شود لولا را خارج کنید. پس از خارج کردن میخ لولا می‌توانید روی آن گریس یا روغن بزنید. اگر دچار زنگ زدگی و یا خوردگی شده، حتماً با سیم ظرفشویی یا پارچه زبر و مواد شوینده تمیز کنید.
بعد از شستشو و خشک کردن، لولای روغن کاری شده را سر جای خود بگذارید. البته برای از بین بردن صدای جیرجیر می‌توانید بعد از خارج کردن میخ لولا، روی آن پارافین شمع آب شده بزنید. سپس میخ لولا را در جای خود قرار دهید و تا ۱۰ دقیقه درب را باز و بسته کنید.

تعمیر و تعویض مغزی قفل درب‌های ضد سرقت

همان طور که می‌دانید، درب‌های ضد سرقت دارای قفل اصلی و شب بند هستند. اگر یکی از آن‌ها دچار خرابی شد، می‌توانید خودتان به عنوان تعمیرکار برای تعویض مغزی درب ضد سرقت اقدام کنید.

تعمیر و تعویض روکش درب‌های ضد سرقت

اگر می‌خواهید روکش درب ضد سرقت شما تا مدت‌های طولانی تمیز و نو بماند، بهترین کار تمیز کردن آن با یک دستمال نسبتاً نم دار است. همین امر موجب می‌شود که سال‌ها به تعمیر روکش درب نیاز نداشته باشید. اگر روکش درب شما از جنس چوب است و دچار آسیب دیدگی شده، می‌توانید آن را تعمیر کنید، اما روکش‌های PVC و ملامینه قابلیت تعمیر ندارند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله درباره خرابی‌ها و روش‌های تعمیر و رگلاژ درب‌های ضد سرقت صحبت کردیم. بهتر است در زمان خرابی هر یک از اجزای تشکیل دهنده مانند عایق، روکش، لولا، دستگیره و … با متخصص تعمیرکار تماس بگیرید. البته اگر درباره روش‌های تعمیر آن اطلاعاتی کافی دارید می‌توانید خودتان انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *